Laboratorium Animal Studies - Trzecia Kultura

Idź do spisu treści

Menu główne

Dr Beata Mytych-Forajter


Uniwersytet Śląski w Katowicach
Instytut

Zakład Teorii Literatury

Autorka książek: Poetyka i łowy. O idei dawnego polowania w literaturze polskiej XIX wieku (Katowice 2004), Czułe punkty Grochowiaka. Szkice i interpretacje (Katowice 2010), Uwolnić Pippi! Twórczość dla dzieci wobec przemian kultury (razem z I. Gralewicz-Wolny) (Katowice 2013). Współautorka przekładu pracy F. Soulages’a: Estetyka fotografii. Strata i zysk (razem z W. Forajterem) (Kraków 2007). W druku – Latająca ryba. Studia o podróżopisarstwie Ignacego Domeyki (Katowice 2014).

Czytała twórczość Grochowiaka z nosem przy ziemi, idąc śladem psa, i dzięki temu dekonstruując pozornie oczywiste hierarchie przypisywane tej literaturze, katalogowała wpisane w tę twórczość pokaźne bestiarium; liczyła i opisywała ptaki obecne w eposie Vincenza (Na wysokiej połoninie); zagadywała latające ryby widziane przez Ignacego Domeykę w trakcie przeprawy przez Atlantyk; oglądała skrzydła motyli wpisane w Duklę Stasiuka; zastanawiała się nad „czuciem” natury Wincentego Pola; pytała o obecność zwierząt w literaturze dla dzieci; poddała refleksji mit dawnego polowania, do którego wzdychali polscy romantycy.
Jest opiekunem Studenckiego Koła Krytyki Ekologicznej, uczestniczyła w seminarium Zoofilologia (2010), Wilk (2013), organizowała seminarium Ptaki (2014). Prowadzi przedmiot Ekokrytyka jako perspektywa badawcza.


Przyroda …
Mieszka w Giszowcu, mieście-ogrodzie, pod lasem. Bez bliskości „zielonego” nie potrafi żyć.


Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego